CDN Kullanımının Faydaları Nedir?

Web siteniz hangi platformda olursa olsun, Cloud Delivery Network kurulumuyla hosting hizmetinizden sağladığınız tüm faydaları geliştirebilirsiniz. CDN kullanımı SEO ve optimizasyon projelerinin öncül maddelerindan olmakla birlikte, sundukları bundan çok daha fazlası olabilmektedir. Peki CDN ile ne gibi faydalar sağlarız?

Tek Bir Nokta Yerine Çoklu Bağlantı

Web sitenize giriş yapan bir kullanıcı normal şartlarda hosting servisinize direkt olarak bağlanarak erişim sağlar. Trafikle doğru orantılı olarak sunucunuz üzerindeki işlem yükü birikir ve I/O’nun aşılması durumunda gecikmeler ve devamında 5xx kodlu hatalarla karşılaşılır. CDN tam da bu noktada trafiği sunucunuz üzerinden alarak bulut üzerinde çoklu sunucu oluşturur. Böylece kullanıcılar sunucunuza doğrudan bağlanmak yerine, sunucunuza bağlı bir çok sunucu çıkışı sağlayan CDN sunucularına paylaştırılarak bağlanır. Böylece sunucunuza sadece CDN bağlanmış olur ve trafik yükü CDN sunucuları tarafından yönetilir.

Saldırılara Karşı Çaresiz Değilsiniz

Ücretli ve ücretsiz olarak da sunulan CDN servislerinin SEO ve optimizasyon dışında en öne çıkan özelliklerinden biri de proaktif koruma sağlamasıdır. Sunucunuza çoklu trafik ile yapılan bir bruteforca atağı senaryosunda, CDN bu saldırıları anlayıp tepki verebilir. Günümüzde bu özellik bir çok site için anasayfa erişimi öncesi standart olarak da kullanılıyor ve kullanıcının robot olup olmadığı konusunda bir sorgu sistemiyle entegre çalışıyor. Çeşitli ataklara karşı sitenizin hata vererek zarar görmenizi engelleyen CDN özellikle trafik yoğunluğu yüksek ve potansiyel hedef olan siteler için önemli bir koruma sağlıyor.

SEO ve Optimizasyon

Search Engine Optimization -yani Arama Motoru Optimizasyonu- sadece içerik uyumlulukları ile ilgili değildir ve sitenin çalışma hızını da hesaba katar. Normal bir sitenin anasayfasının 2-3 saniye arasında açılmasını öncülleyen ve buna göre puanlama yapan Gtmetrix.com gibi optimizasyon araçları CDN kullanımını şiddetle tavsiye etmektedir. CDN aynı zamanda sunucu bağlantı hatası verse bile Live Mode ile sitenizin son imajını bir hata yokmuş gibi yayınlamaya devam edebilmektedir. Ne var ki ücretsiz CDN servisleri zaman zaman Türkiye’de çalışma saatlerine yansıyacak zamanlarda bakım çalışmaları yürütebilmekte, dahası yine ücretsiz servisler hız konusunda bazı limitler taşıyabilmektedir. Ücretli CDN servisleri, türlü durumlarda hem kesintisiz hem de optimum hızlarda hizmet vermektedir.

Analitik ve İstatistikler

Her ne kadar Google Analytics gibi popüler araçlar istatistiki verilerin kontrolü için tercih edilse de izleme kodları dolayısıyla site hızına ek yükler getireiblmektedir. Bu benzeri geliştirici araçların izleme ve denetim kodlarıyla birlikte ise daha kısıtlayıcı olabilmekte, dahası SEO ve optimizasyon tarafında da negatif yükler ekleyebilmektedir. Dolayısıyla tüm bu işlemleri CDN servisi içindeki istatistiki araçlardan edinmek daha faydalı olabilmektedir. Fakat yine hatırlatmakta fayda var ki, ücretli ve ücretsiz arasındaki kısıtlamalar hayati olabilmektedir.

Ön Bellekleme ve Cache Verimliliği

Litespeed gibi araçlar Linux hostinglerdeki Apache sistemleri dönüştürerek çok daha verimli ve optimum düzeyde hızlı imkanlar sağlar. Önceki dönemlerde bu tip eklentilerle CDN sistemleri arasındaki çakışma ve uyumsuzluk sorunları giderilmeye devam ediyor. Dahası artık bu araçlar doğru konfigürasyonlarla bütünleyici ve hatta tamamlayıcı olarak çalışabiliyor. Litespeed, hem dahili hem harici CDN servisleriyle uyumlu çalışmaya imkan tanırken, CSS, medya ve sayfa optimizasyonu ile belleklemesini ister dahili ister harici uygulamaya imkan tanıyor. Üstelik tarayıcı bellek kullanımını da etkinleştirebileceğiniz ön belleklemelerin tamamı çeşitli zaman aralıklarıyla çakışma sorununu gideriyor. CDN servisleri de Litespeed gibi detaylı ayarlara sahip olmayan Cache eklentileri için Development Mode ve Flush gibi özellikleriyle yine bu uyumluğu tamamlıyor.

Sonuç olarak CDN ile birlikte siteniz daha güvenli, daha hızlı ve arama motorlarıyla daha uyumlu çalışır. CDN kullanımını sitenizi %35 ila %75 oranında daha verimli hale getirir. Unutmamak gerekir ki CDN mevcut hosting servisinize bağladır ve düşük hizmetlerinizin kalitesini yükseltse geniş kabiliyetlere sahip bir sunucuyla yapabilecekleri çok daha fazladır.